Ans: 1
(a) Mass of lithium isotope
,m1= 6.01512 u
Mass of lithium isotope
,m2= 7.01600 u
Abundance of
,η1= 7.5%
Abundance of
,η2= 92.5%
The atomic mass of lithium atom is given as:

(b) Mass of boron isotope
,m1= 10.01294 u
Mass of boron isotope
,m2= 11.00931 u
Abundance of
,η1= x%
Abundance of
,η2= (100 − x)%
Atomic mass of boron, m= 10.811 u
Theatomic mass of boron atom is given as:

And100 − x= 80.11%
Hence,the abundance of
is 19.89% and that of
is 80.11%.
Ans: 2
Atomic mass of
,m1= 19.99 u
Abundanceof
,η1= 90.51%
Atomic mass of
,m2 = 20.99 u
Abundance of
,η2= 0.27%
Atomic mass of
,m3 = 21.99 u
Abundance of
,η3= 9.22%
Theaverage atomic mass of neon is given as:

Ans: 3
Atomic mass of nitrogen
,m = 14.00307 u
Anucleus of nitrogen
contains 7 protons and 7 neutrons.
Hence,the mass defect of this nucleus, Δm= 7mH+ 7mn− m
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm= 7 × 1.007825 + 7 × 1.008665 − 14.00307
= 7.054775 + 7.06055 − 14.00307
= 0.11236 u
But1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 0.11236 × 931.5 MeV/c2
Hence,the binding energy of the nucleus is given as:
Eb= Δmc2
Where,
c= Speed of light
∴Eb= 0.11236 ×931.5
= 104.66334 MeV
Hence, the binding energy of a nitrogen nucleus is 104.66334 MeV.
Ans: 4
Atomicmass of
,m1= 55.934939 u
nucleus has 26 protons and (56 − 26) = 30 neutrons
Hence,the mass defect of the nucleus, Δm= 26 × mH+ 30 × mn− m1
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm= 26 × 1.007825 + 30 × 1.008665 − 55.934939
= 26.20345 + 30.25995 − 55.934939
= 0.528461 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 0.528461 × 931.5 MeV/c2
The binding energy of this nucleus is given as:
Eb1= Δmc2
Where,
c= Speed of light
∴Eb1= 0.528461 × 931.5
= 492.26 MeV
Average binding energy per nucleon
Atomic mass of
,m2= 208.980388 u
nucleus has 83 protons and (209 − 83) 126 neutrons.
Hence,the mass defect of this nucleus is given as:
Δm' = 83 × mH+ 126 × mn− m2
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm' = 83 × 1.007825 + 126 × 1.008665 − 208.980388
= 83.649475 + 127.091790 − 208.980388
= 1.760877 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm' = 1.760877 × 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of this nucleus is given as:
Eb2= Δm'c2
= 1.760877 × 931.5
= 1640.26 MeV
Average bindingenergy per nucleon =
Ans: 5
Mass of a copper coin, m’= 3 g
Atomic mass of
atom, m = 62.92960 u
The total number of
atoms in the coin
Where,
NA= Avogadro’s number = 6.023 × 1023atoms /g
Mass number = 63 g

nucleus has 29 protons and (63 − 29) 34 neutrons
∴Mass defect of this nucleus, Δm' = 29 × mH+ 34 × mn− m
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm' = 29 × 1.007825 + 34 × 1.008665 − 62.9296
= 0.591935 u
Mass defect of all the atoms present in the coin, Δm= 0.591935 × 2.868 × 1022
= 1.69766958 × 1022u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 1.69766958 × 1022× 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of the nuclei of the coin is given as:
Eb=Δmc2
= 1.69766958 × 1022× 931.5
= 1.581 × 1025MeV
But 1 MeV = 1.6 × 10−13J
Eb= 1.581 × 1025× 1.6 × 10−13
= 2.5296 × 1012J
Thismuch energy is required to separate all the neutrons and protons from the given coin.
Ans: 6
α is a nucleus of helium
and βis an electron (e−for β−and e+for β+).In every α-decay, there is a loss of 2 protons and 4 neutrons. In every β+-decay, there is a loss of 1 proton and a neutrino is emitted from the nucleus. In every β−-decay, there is a gain of 1 proton and an antineutrino is emitted from the nucleus.
For the given cases, the various nuclear reactions can be written as:

Ans: 7
Half-life of the radioactive isotope = Tyears
Original amount of the radioactive isotope = N0
(a) After decay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 3.125% of N0remains after decay. Hence, we can write:

Where,
λ= Decay constant
t= Time

Hence, the isotope will take about 5Tyears to reduce to 3.125% of its original value.
(b) After decay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 1% of N0remains after decay. Hence, we can write:

Since,λ= 0.693/T

Hence, the isotope will take about 6.645Tyears to reduce to 1% of its original value.
Ans: 8
Decay rate of living carbon-containing matter, R= 15 decay/min
Let N be the number of radioactive atoms present in a normal carbon-containing matter.
Half life of
,
= 5730 years
The decay rate of the specimen obtained from the Mohenjodaro site:
R' = 9 decays/min
Let N' be the number of radioactive atoms present in the specimen during the Mohenjodaro period.
Therefore, we can relate the decay constant, λand time, tas:

Hence, the approximate age of the Indus-Valley civilisation is 4223.5 years.
Ans: 9
The strength of the radioactive source is given as:

Where,
N= Required number of atoms
Half-life of
,
= 5.3 years
= 5.3 × 365 × 24 × 60 × 60
= 1.67 × 108s
For decay constant λ,we have the rate of decay as:

Where,λ


For
:
Mass of 6.023 × 1023 (Avogadro’s number) atoms = 60 g
∴Mass of
atoms
Hence,the amount of
necessary for the purpose is 7.106 × 10−6g.
Ans: 10
Half life of
,
= 28 years
= 28 × 365 × 24 × 60 × 60
= 8.83 × 108s
Mass of the isotope, m= 15 mg
90 g of
atom contains 6.023 × 1023(Avogadro’s number) atoms.
Therefore,15 mg of
contains:

Rate of disintegration,
Where,
λ =Decay constant

Hence, the disintegration rate of 15 mg of the given isotope is
7.878 × 1010atoms/s.
Ans: 11
Nuclear radius of the gold isotope
= RAu
Nuclearradius of the silver isotope
= RAg
Mass number of gold, AAu= 197
Mass number of silver, AAg= 107
The ratio of the radii of the two nuclei is related with their mass numbers as:

Hence, the ratio of the nuclear radii of the gold and silver isotopes is about 1.23.
Ans: 12
(a) Alpha particle decay of
emits a helium nucleus. As a result, its mass number reduces to (226 −4) 222 and its atomic number reduces to (88 − 2) 86. This is shown in the following nuclear reaction.

Q-value of
emittedα-particle = (Sum of initial mass − Sum of final mass) c2
Where,
c= Speed of light
It is given that:

Q-value = [226.02540 − (222.01750 + 4.002603)] u c2
= 0.005297 u c2
But1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.005297 × 931.5 ≈4.94 MeV
Kinetic energy of the α-particle

(b) Alpha particle decay of
is shown by the following nuclear reaction.

It is given that:
Mass of
= 220.01137 u
Mass of
= 216.00189 u
∴Q-value =
≈ 641 MeV
Kinetic energy of the α-particle
= 6.29 MeV
Ans: 13
The given nuclear reaction is:

Atomic mass of
= 11.011434 u
Atomic mass of
Maximum energy possessed by the emitted positron = 0.960 MeV
The change in the Q-value (ΔQ) of the nuclear masses of the
nucleus is given as:

Where,
me= Mass of an electron or positron = 0.000548 u
c= Speed of light
m’= Respective nuclear masses
If atomic masses are used instead of nuclear masses, then we have to add 6 mein the case of
and 5 mein the case of
.
Hence, equation (1) reduces to:

∴ΔQ= [11.011434 − 11.009305 − 2 ×0.000548] c2
= (0.001033 c2) u
But 1 u = 931.5 Mev/c2
∴ΔQ= 0.001033 ×931.5 ≈0.962 MeV
The value of Qis almost comparable to the maximum energy of the emitted positron.
Ans: 14
In
emission, the number of protons increases by 1, and one electron and an antineutrino are emitted from the parent nucleus.
emission of the nucleus
is given as:

It is given that:
Atomic mass of
= 22.994466 u
Atomic mass of
= 22.989770 u
Mass of an electron, me= 0.000548 u
Q-value of the given reaction is given as:

There are 10 electrons in
and 11 electrons in
. Hence, the mass of the electron is cancelled in the Q-value equation.

The daughter nucleus is too heavy as compared to
and
. Hence, it carries negligible energy. The kinetic energy of the antineutrino is nearly zero. Hence, the maximum kinetic energy of the emitted electrons is almost equal to the Q-value, i.e., 4.374 MeV.
Ans: 15
(i) The given nuclear reaction is:

It is given that:
Atomic mass
Atomic mass
Atomic mass
According to the question, the Q-value of the reaction can be written as:

The negativeQ-value of the reaction shows that the reaction is endothermic.
(ii) The given nuclear reaction is:

It is given that:
Atomic mass of
Atomic mass of
Atomic mass of
TheQ-value of this reaction is given as:

The positive Q-value of the reaction shows that the reaction is exothermic.
Ans: 16
The fission of
can be given as:

It is given that:
Atomic mass of
= 55.93494 u
Atomic mass of
TheQ-value of this nuclear reaction is given as:

TheQ-value of the fission is negative. Therefore, the fission is not possible energetically. For an energetically-possible fission reaction, theQ-value must be positive.
Ans: 17
Average energy released per fission of
,
Amount of pure
,m = 1 kg = 1000 g
NA= Avogadro number = 6.023 ×1023
Mass number of
= 239 g
1 mole of
contains NAatoms.
∴mg of
contains

∴Total energy released during the fission of 1 kg of
is calculated as:

Hence,
is released if all the atoms in 1 kg of pure
undergo fission.
Ans: 18
Half life of the fuel of the fission reactor,
years
= 5 × 365 × 24 × 60 × 60 s
We know that in the fission of 1 g of
nucleus, the energy released is equal to 200 MeV.
1 mole, i.e., 235 g of
contains 6.023 ×1023atoms.
∴1 g
contains
The total energy generated per gram of
is calculated as:

The reactor operates only 80% of the time.
Hence, the amount of
consumed in 5 years by the 1000 MW fission reactor is calculated as:

∴Initial amount of
= 2 ×1538 = 3076 kg
Ans: 19
The given fusion reaction is:

Amount of deuterium, m= 2 kg
1 mole, i.e., 2 g of deuterium contains 6.023 ×1023atoms.
∴2.0 kg of deuterium contains
It can be inferred from the given reaction that when two atoms of deuterium fuse, 3.27 MeV energy is released.
∴Total energy per nucleus released in the fusion reaction:

Power of the electric lamp, P= 100 W = 100 J/s
Hence, the energy consumed by the lamp per second = 100 J
The total time for which the electric lamp will glow is calculated as:

Ans: 20
When two deuterons collide head-on, the distance between their centres,d is given as:
Radius of 1stdeuteron + Radius of 2nddeuteron
Radius of a deuteron nucleus = 2 fm = 2 ×10−15m
∴d= 2 ×10−15+ 2 ×10−15 = 4 ×10−15m
Charge on a deuteron nucleus = Charge on an electron = e= 1.6 ×10−19C
Potential energy of the two-deuteron system:

Where,
= Permittivity of free space

Hence, the height of the potential barrier of the two-deuteron system is
360 keV.
Ans: 21
We have the expression for nuclear radius as:
R= R0A1/3
Where,
R0= Constant.
A= Mass number of the nucleus
Nuclear matter density,
Letm be the average mass of the nucleus.
Hence, mass of the nucleus = mA

Hence, the nuclear matter density is independent of A. It is nearly constant.
Ans: 22
Let the amount of energy released during the electron capture process beQ1. The nuclear reaction can be written as:

Let the amount of energy released during the positron capture process beQ2. The nuclear reaction can be written as:

= Nuclear mass of 
= Nuclear mass of 
= Atomic mass of 
= Atomic mass of 
me= Mass of an electron
c= Speed of light
Q-value of the electron capture reaction is given as:

Q-value of the positron capture reaction is given as:

It can be inferred that if Q2> 0, then Q1> 0; Also, if Q1> 0, it does not necessarily mean that Q2> 0.
In other words, this means that if
emission is energetically allowed, then the electron capture process is necessarily allowed, but not vice-versa. This is because the Q-value must be positive for an energetically-allowed nuclear reaction.
Ans: 23
Average atomic mass of magnesium, m= 24.312 u
Mass of magnesium isotope
,m1= 23.98504 u
Mass of magnesium isotope
,m2= 24.98584 u
Mass of magnesium isotope
,m3= 25.98259 u
Abundance of
,η1= 78.99%
Abundance of
,η2= x%
Hence, abundance of
,η3= 100 − x− 78.99% = (21.01 − x)%
We have the relation for the average atomic mass as:

Hence, the abundance of
is 9.3% and that of
is 11.71%.
Ans: 24
For
For
A neutron
is removed from a
nucleus. The corresponding nuclear reaction can be written as:

It is given that:
Mass
= 39.962591 u
Mass
) = 40.962278 u
Mass
= 1.008665 u
The mass defect of this reaction is given as:
Δm=


∴Δm= 0.008978 × 931.5 MeV/c2
Hence, the energy required for neutron removal is calculated as:

For
, the neutron removal reaction can be written as:

It is given that:
Mass
= 26.981541 u
Mass
= 25.986895 u
The mass defect of this reaction is given as:

Hence, the energy required for neutron removal is calculated as:

Ans: 25
Half life of
,T1/2 = 14.3 days
Half life of
,T’1/2= 25.3 days
nucleus decay is 10% of the total amount of decay.
The source has initially 10% of
nucleus and 90% of
nucleus.
Suppose after tdays, the source has 10% of
nucleus and 90% of
nucleus.
Initially:
Number of
nucleus = N
Number of
nucleus = 9 N
Finally:
Number of
Number of
For
nucleus, we can write the number ratio as:

For
, we can write the number ratio as:

On dividing equation (1) by equation (2), we get:

Hence, it will take about 208.5 days for 90% decay of
.
Ans: 26
Take a
emission nuclear reaction:

We know that:
Mass of
m1= 223.01850 u
Mass of
m2= 208.98107 u
Mass of
,m3= 14.00324 u
Hence, the Q-value of the reaction is given as:
Q= (m1− m2− m3)c2
= (223.01850 − 208.98107 − 14.00324) c2
= (0.03419 c2) u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.03419 × 931.5
= 31.848 MeV
Hence, the Q-value of the nuclear reaction is 31.848 MeV. Since the value is positive, the reaction is energetically allowed.
Now take a
emission nuclear reaction:

We know that:
Mass of
m1= 223.01850
Mass of
m2= 219.00948
Mass of
,m3= 4.00260
Q-value of this nuclear reaction is given as:
Q= (m1− m2− m3)c2
= (223.01850 − 219.00948 − 4.00260) C2
= (0.00642 c2) u
= 0.00642 × 931.5 = 5.98 MeV
Hence, the Qvalue of the second nuclear reaction is 5.98 MeV. Since the value is positive, the reaction is energetically allowed.
Ans: 27
In the fission of
, 10 β− particles decay from the parent nucleus. The nuclear reaction can be written as:

It is given that:
Mass of a nucleus
m1= 238.05079 u
Mass of a nucleus
m2= 139.90543 u
Mass of a nucleus
,m3 = 98.90594 u
Mass of a neutron
m4= 1.008665 u
Q-value of the above equation,

Where,
m’ = Represents the corresponding atomic masses of the nuclei
=m1 − 92me
=m2 − 58me
=m3 − 44me
=m4

Hence, the Q-value of the fission process is 231.007 MeV.
Ans: 28
(a) Take the D-T nuclear reaction:
It is given that:
Mass of
,m1= 2.014102 u
Mass of
,m2 = 3.016049 u
Mass of
m3 = 4.002603 u
Mass of
,m4 = 1.008665 u
Q-value of the given D-T reaction is:
Q= [m1+ m2− m3− m4]c2
= [2.014102 + 3.016049 − 4.002603 −1.008665] c2
= [0.018883 c2] u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.018883 × 931.5 = 17.59 MeV
(b) Radius of deuterium and tritium, r≈2.0 fm = 2 × 10−15m
Distance between the two nuclei at the moment when they touch each other, d = r + r = 4 × 10−15m
Charge on the deuterium nucleus = e
Charge on the tritium nucleus = e
Hence, the repulsive potential energy between the two nuclei is given as:

Where,
∈0= Permittivity of free space


Hence, 5.76 × 10−14J or
of kinetic energy (KE) is needed to overcome the Coulomb repulsion between the two nuclei.
However,it is given that:
KE
Where,
k= Boltzmann constant = 1.38 × 10−23m2 kg s−2K−1
T = Temperature required for triggering the reaction

Hence, the gas must be heated to a temperature of 1.39 × 109K to initiate the reaction.
Ans: 29
It can be observed from the given γ-decay diagram that γ1decays from the 1.088 MeV energy level to the 0 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ1-decay is given as:
E1= 1.088 − 0 = 1.088 MeV
hν1= 1.088 × 1.6 × 10−19× 106J
Where,
h= Planck’s constant = 6.6 × 10−34Js
ν1= Frequency of radiation radiated byγ1-decay

It can be observed from the given γ-decay diagram that γ2decays from the 0.412 MeV energy level to the 0 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ2-decay is given as:
E2= 0.412 − 0 = 0.412 MeV
hν2= 0.412 × 1.6 × 10−19× 106J
Where,
ν2= Frequency of radiation radiated byγ2-decay

It can be observed from the given γ-decay diagram that γ3decays from the 1.088 MeV energy level to the 0.412 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ3-decay is given as:
E3= 1.088 − 0.412 = 0.676 MeV
hν3= 0.676 × 10−19× 106J
Where,
ν3= Frequency of radiation radiated byγ3-decay

Mass of
= 197.968233 u
Mass of
= 197.966760 u
1 u = 931.5 MeV/c2
Energy of the highest level is given as:

β1decays from the 1.3720995 MeV level to the 1.088 MeV level
∴Maximum kinetic energy of the β1particle = 1.3720995 − 1.088
= 0.2840995 MeV
β2decays from the 1.3720995 MeV level to the 0.412 MeV level
∴Maximum kinetic energy of the β2particle = 1.3720995 − 0.412
= 0.9600995 MeV
Ans: 30
(a) Amount of hydrogen, m= 1 kg = 1000 g
1 mole, i.e., 1 g of hydrogen (
) contains 6.023 × 1023atoms.
∴1000 g of
contains 6.023 × 1023× 1000 atoms.
Within the sun, four
nuclei combine and form one
nucleus. In this process 26 MeV of energy is released.
Hence,the energy released from the fusion of 1 kg
is:

(b) Amount of
= 1 kg = 1000 g
1mole, i.e., 235 g of
contains 6.023 × 1023atoms.
∴1000 g of
contains
It is known that the amount of energy released in the fission of one atom of
is 200 MeV.
Hence, energy released from the fission of 1 kg of
is:

∴
Therefore, the energy released in the fusion of 1 kg of hydrogen is nearly 8 times the energy released in the fission of 1 kg of uranium.
Ans: 31
Amount of electric power to be generated, P= 2 × 105MW
10% of this amount has to be obtained from nuclear power plants.
∴Amount of nuclear power,
= 2 × 104MW
= 2 × 104× 106J/s
= 2 × 1010× 60 × 60 × 24 × 365 J/y
Heat energy released per fission of a 235U nucleus, E= 200 MeV
Efficiency of a reactor = 25%
Hence, the amount of energy converted into the electrical energy per fission is calculated as:

Number of atoms required for fission per year:

1 mole, i.e., 235 g of U235contains 6.023 × 1023atoms.
∴Mass of 6.023 × 1023atoms of U235 = 235 g = 235 × 10−3kg
∴Mass of 78840 × 1024atoms of U235

(a) Mass of lithium isotope
Mass of lithium isotope
Abundance of
Abundance of
The atomic mass of lithium atom is given as:
(b) Mass of boron isotope
Mass of boron isotope
Abundance of
Abundance of
Atomic mass of boron, m= 10.811 u
Theatomic mass of boron atom is given as:
And100 − x= 80.11%
Hence,the abundance of
Ans: 2
Atomic mass of
Abundanceof
Atomic mass of
Abundance of
Atomic mass of
Abundance of
Theaverage atomic mass of neon is given as:
Ans: 3
Atomic mass of nitrogen
Anucleus of nitrogen
Hence,the mass defect of this nucleus, Δm= 7mH+ 7mn− m
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm= 7 × 1.007825 + 7 × 1.008665 − 14.00307
= 7.054775 + 7.06055 − 14.00307
= 0.11236 u
But1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 0.11236 × 931.5 MeV/c2
Hence,the binding energy of the nucleus is given as:
Eb= Δmc2
Where,
c= Speed of light
∴Eb= 0.11236 ×931.5
= 104.66334 MeV
Hence, the binding energy of a nitrogen nucleus is 104.66334 MeV.
Ans: 4
Atomicmass of
Hence,the mass defect of the nucleus, Δm= 26 × mH+ 30 × mn− m1
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm= 26 × 1.007825 + 30 × 1.008665 − 55.934939
= 26.20345 + 30.25995 − 55.934939
= 0.528461 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 0.528461 × 931.5 MeV/c2
The binding energy of this nucleus is given as:
Eb1= Δmc2
Where,
c= Speed of light
∴Eb1= 0.528461 × 931.5
= 492.26 MeV
Average binding energy per nucleon
Atomic mass of
Hence,the mass defect of this nucleus is given as:
Δm' = 83 × mH+ 126 × mn− m2
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm' = 83 × 1.007825 + 126 × 1.008665 − 208.980388
= 83.649475 + 127.091790 − 208.980388
= 1.760877 u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm' = 1.760877 × 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of this nucleus is given as:
Eb2= Δm'c2
= 1.760877 × 931.5
= 1640.26 MeV
Average bindingenergy per nucleon =
Ans: 5
Mass of a copper coin, m’= 3 g
Atomic mass of
The total number of
Where,
NA= Avogadro’s number = 6.023 × 1023atoms /g
Mass number = 63 g
∴Mass defect of this nucleus, Δm' = 29 × mH+ 34 × mn− m
Where,
Mass of a proton, mH= 1.007825 u
Mass of a neutron, mn= 1.008665 u
∴Δm' = 29 × 1.007825 + 34 × 1.008665 − 62.9296
= 0.591935 u
Mass defect of all the atoms present in the coin, Δm= 0.591935 × 2.868 × 1022
= 1.69766958 × 1022u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Δm= 1.69766958 × 1022× 931.5 MeV/c2
Hence, the binding energy of the nuclei of the coin is given as:
Eb=Δmc2
= 1.69766958 × 1022× 931.5
= 1.581 × 1025MeV
But 1 MeV = 1.6 × 10−13J
Eb= 1.581 × 1025× 1.6 × 10−13
= 2.5296 × 1012J
Thismuch energy is required to separate all the neutrons and protons from the given coin.
Ans: 6
α is a nucleus of helium
For the given cases, the various nuclear reactions can be written as:
Ans: 7
Half-life of the radioactive isotope = Tyears
Original amount of the radioactive isotope = N0
(a) After decay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 3.125% of N0remains after decay. Hence, we can write:
Where,
λ= Decay constant
t= Time
Hence, the isotope will take about 5Tyears to reduce to 3.125% of its original value.
(b) After decay, the amount of the radioactive isotope = N
It is given that only 1% of N0remains after decay. Hence, we can write:
Since,λ= 0.693/T
Hence, the isotope will take about 6.645Tyears to reduce to 1% of its original value.
Ans: 8
Decay rate of living carbon-containing matter, R= 15 decay/min
Let N be the number of radioactive atoms present in a normal carbon-containing matter.
Half life of
The decay rate of the specimen obtained from the Mohenjodaro site:
R' = 9 decays/min
Let N' be the number of radioactive atoms present in the specimen during the Mohenjodaro period.
Therefore, we can relate the decay constant, λand time, tas:
Hence, the approximate age of the Indus-Valley civilisation is 4223.5 years.
Ans: 9
The strength of the radioactive source is given as:
Where,
N= Required number of atoms
Half-life of
= 5.3 × 365 × 24 × 60 × 60
= 1.67 × 108s
For decay constant λ,we have the rate of decay as:
Where,λ
For
Mass of 6.023 × 1023 (Avogadro’s number) atoms = 60 g
∴Mass of
Hence,the amount of
Ans: 10
Half life of
= 28 × 365 × 24 × 60 × 60
= 8.83 × 108s
Mass of the isotope, m= 15 mg
90 g of
Therefore,15 mg of
Rate of disintegration,
Where,
λ =Decay constant
Hence, the disintegration rate of 15 mg of the given isotope is
7.878 × 1010atoms/s.
Ans: 11
Nuclear radius of the gold isotope
Nuclearradius of the silver isotope
Mass number of gold, AAu= 197
Mass number of silver, AAg= 107
The ratio of the radii of the two nuclei is related with their mass numbers as:
Hence, the ratio of the nuclear radii of the gold and silver isotopes is about 1.23.
Ans: 12
(a) Alpha particle decay of
Q-value of
emittedα-particle = (Sum of initial mass − Sum of final mass) c2
Where,
c= Speed of light
It is given that:
Q-value = [226.02540 − (222.01750 + 4.002603)] u c2
= 0.005297 u c2
But1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.005297 × 931.5 ≈4.94 MeV
Kinetic energy of the α-particle
(b) Alpha particle decay of
It is given that:
Mass of
Mass of
∴Q-value =
≈ 641 MeV
Kinetic energy of the α-particle
= 6.29 MeV
Ans: 13
The given nuclear reaction is:
Atomic mass of
Atomic mass of
Maximum energy possessed by the emitted positron = 0.960 MeV
The change in the Q-value (ΔQ) of the nuclear masses of the
Where,
me= Mass of an electron or positron = 0.000548 u
c= Speed of light
m’= Respective nuclear masses
If atomic masses are used instead of nuclear masses, then we have to add 6 mein the case of
Hence, equation (1) reduces to:
∴ΔQ= [11.011434 − 11.009305 − 2 ×0.000548] c2
= (0.001033 c2) u
But 1 u = 931.5 Mev/c2
∴ΔQ= 0.001033 ×931.5 ≈0.962 MeV
The value of Qis almost comparable to the maximum energy of the emitted positron.
Ans: 14
In
It is given that:
Atomic mass of
Atomic mass of
Mass of an electron, me= 0.000548 u
Q-value of the given reaction is given as:
There are 10 electrons in
The daughter nucleus is too heavy as compared to
Ans: 15
(i) The given nuclear reaction is:
It is given that:
Atomic mass
Atomic mass
Atomic mass
According to the question, the Q-value of the reaction can be written as:
The negativeQ-value of the reaction shows that the reaction is endothermic.
(ii) The given nuclear reaction is:
It is given that:
Atomic mass of
Atomic mass of
Atomic mass of
TheQ-value of this reaction is given as:
The positive Q-value of the reaction shows that the reaction is exothermic.
Ans: 16
The fission of
It is given that:
Atomic mass of
Atomic mass of
TheQ-value of this nuclear reaction is given as:
TheQ-value of the fission is negative. Therefore, the fission is not possible energetically. For an energetically-possible fission reaction, theQ-value must be positive.
Ans: 17
Average energy released per fission of
Amount of pure
NA= Avogadro number = 6.023 ×1023
Mass number of
1 mole of
∴mg of
∴Total energy released during the fission of 1 kg of
Hence,
Ans: 18
Half life of the fuel of the fission reactor,
= 5 × 365 × 24 × 60 × 60 s
We know that in the fission of 1 g of
1 mole, i.e., 235 g of
∴1 g
The total energy generated per gram of
The reactor operates only 80% of the time.
Hence, the amount of
∴Initial amount of
Ans: 19
The given fusion reaction is:
Amount of deuterium, m= 2 kg
1 mole, i.e., 2 g of deuterium contains 6.023 ×1023atoms.
∴2.0 kg of deuterium contains
It can be inferred from the given reaction that when two atoms of deuterium fuse, 3.27 MeV energy is released.
∴Total energy per nucleus released in the fusion reaction:
Power of the electric lamp, P= 100 W = 100 J/s
Hence, the energy consumed by the lamp per second = 100 J
The total time for which the electric lamp will glow is calculated as:
Ans: 20
When two deuterons collide head-on, the distance between their centres,d is given as:
Radius of 1stdeuteron + Radius of 2nddeuteron
Radius of a deuteron nucleus = 2 fm = 2 ×10−15m
∴d= 2 ×10−15+ 2 ×10−15 = 4 ×10−15m
Charge on a deuteron nucleus = Charge on an electron = e= 1.6 ×10−19C
Potential energy of the two-deuteron system:
Where,
Hence, the height of the potential barrier of the two-deuteron system is
360 keV.
Ans: 21
We have the expression for nuclear radius as:
R= R0A1/3
Where,
R0= Constant.
A= Mass number of the nucleus
Nuclear matter density,
Letm be the average mass of the nucleus.
Hence, mass of the nucleus = mA
Hence, the nuclear matter density is independent of A. It is nearly constant.
Ans: 22
Let the amount of energy released during the electron capture process beQ1. The nuclear reaction can be written as:
Let the amount of energy released during the positron capture process beQ2. The nuclear reaction can be written as:
me= Mass of an electron
c= Speed of light
Q-value of the electron capture reaction is given as:
Q-value of the positron capture reaction is given as:
It can be inferred that if Q2> 0, then Q1> 0; Also, if Q1> 0, it does not necessarily mean that Q2> 0.
In other words, this means that if
Ans: 23
Average atomic mass of magnesium, m= 24.312 u
Mass of magnesium isotope
Mass of magnesium isotope
Mass of magnesium isotope
Abundance of
Abundance of
Hence, abundance of
We have the relation for the average atomic mass as:
Hence, the abundance of
Ans: 24
For
For
A neutron
It is given that:
Mass
Mass
Mass
The mass defect of this reaction is given as:
Δm=
∴Δm= 0.008978 × 931.5 MeV/c2
Hence, the energy required for neutron removal is calculated as:
For
It is given that:
Mass
Mass
The mass defect of this reaction is given as:
Hence, the energy required for neutron removal is calculated as:
Ans: 25
Half life of
Half life of
The source has initially 10% of
Suppose after tdays, the source has 10% of
Initially:
Number of
Number of
Finally:
Number of
Number of
For
For
On dividing equation (1) by equation (2), we get:
Hence, it will take about 208.5 days for 90% decay of
Ans: 26
Take a
We know that:
Mass of
Mass of
Mass of
Hence, the Q-value of the reaction is given as:
Q= (m1− m2− m3)c2
= (223.01850 − 208.98107 − 14.00324) c2
= (0.03419 c2) u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.03419 × 931.5
= 31.848 MeV
Hence, the Q-value of the nuclear reaction is 31.848 MeV. Since the value is positive, the reaction is energetically allowed.
Now take a
We know that:
Mass of
Mass of
Mass of
Q-value of this nuclear reaction is given as:
Q= (m1− m2− m3)c2
= (223.01850 − 219.00948 − 4.00260) C2
= (0.00642 c2) u
= 0.00642 × 931.5 = 5.98 MeV
Hence, the Qvalue of the second nuclear reaction is 5.98 MeV. Since the value is positive, the reaction is energetically allowed.
Ans: 27
In the fission of
It is given that:
Mass of a nucleus
Mass of a nucleus
Mass of a nucleus
Mass of a neutron
Q-value of the above equation,
Where,
m’ = Represents the corresponding atomic masses of the nuclei
Hence, the Q-value of the fission process is 231.007 MeV.
Ans: 28
(a) Take the D-T nuclear reaction:
It is given that:
Mass of
Mass of
Mass of
Mass of
Q-value of the given D-T reaction is:
Q= [m1+ m2− m3− m4]c2
= [2.014102 + 3.016049 − 4.002603 −1.008665] c2
= [0.018883 c2] u
But 1 u = 931.5 MeV/c2
∴Q= 0.018883 × 931.5 = 17.59 MeV
(b) Radius of deuterium and tritium, r≈2.0 fm = 2 × 10−15m
Distance between the two nuclei at the moment when they touch each other, d = r + r = 4 × 10−15m
Charge on the deuterium nucleus = e
Charge on the tritium nucleus = e
Hence, the repulsive potential energy between the two nuclei is given as:
Where,
∈0= Permittivity of free space
Hence, 5.76 × 10−14J or
However,it is given that:
KE
Where,
k= Boltzmann constant = 1.38 × 10−23m2 kg s−2K−1
T = Temperature required for triggering the reaction
Hence, the gas must be heated to a temperature of 1.39 × 109K to initiate the reaction.
Ans: 29
It can be observed from the given γ-decay diagram that γ1decays from the 1.088 MeV energy level to the 0 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ1-decay is given as:
E1= 1.088 − 0 = 1.088 MeV
hν1= 1.088 × 1.6 × 10−19× 106J
Where,
h= Planck’s constant = 6.6 × 10−34Js
ν1= Frequency of radiation radiated byγ1-decay
It can be observed from the given γ-decay diagram that γ2decays from the 0.412 MeV energy level to the 0 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ2-decay is given as:
E2= 0.412 − 0 = 0.412 MeV
hν2= 0.412 × 1.6 × 10−19× 106J
Where,
ν2= Frequency of radiation radiated byγ2-decay
It can be observed from the given γ-decay diagram that γ3decays from the 1.088 MeV energy level to the 0.412 MeV energy level.
Hence, the energy corresponding to γ3-decay is given as:
E3= 1.088 − 0.412 = 0.676 MeV
hν3= 0.676 × 10−19× 106J
Where,
ν3= Frequency of radiation radiated byγ3-decay
Mass of
Mass of
1 u = 931.5 MeV/c2
Energy of the highest level is given as:
β1decays from the 1.3720995 MeV level to the 1.088 MeV level
∴Maximum kinetic energy of the β1particle = 1.3720995 − 1.088
= 0.2840995 MeV
β2decays from the 1.3720995 MeV level to the 0.412 MeV level
∴Maximum kinetic energy of the β2particle = 1.3720995 − 0.412
= 0.9600995 MeV
Ans: 30
(a) Amount of hydrogen, m= 1 kg = 1000 g
1 mole, i.e., 1 g of hydrogen (
∴1000 g of
Within the sun, four
Hence,the energy released from the fusion of 1 kg
(b) Amount of
1mole, i.e., 235 g of
∴1000 g of
It is known that the amount of energy released in the fission of one atom of
Hence, energy released from the fission of 1 kg of
∴
Therefore, the energy released in the fusion of 1 kg of hydrogen is nearly 8 times the energy released in the fission of 1 kg of uranium.
Ans: 31
Amount of electric power to be generated, P= 2 × 105MW
10% of this amount has to be obtained from nuclear power plants.
∴Amount of nuclear power,
= 2 × 104MW
= 2 × 104× 106J/s
= 2 × 1010× 60 × 60 × 24 × 365 J/y
Heat energy released per fission of a 235U nucleus, E= 200 MeV
Efficiency of a reactor = 25%
Hence, the amount of energy converted into the electrical energy per fission is calculated as:
Number of atoms required for fission per year:
1 mole, i.e., 235 g of U235contains 6.023 × 1023atoms.
∴Mass of 6.023 × 1023atoms of U235 = 235 g = 235 × 10−3kg
∴Mass of 78840 × 1024atoms of U235
No comments:
Post a Comment